Rechizite în dar, pentru copii cu har

0 Comment
109 Views

Este un inceput de an scolar mult prea departe de ceea ce ne dorim – dar orice se intampla EDUCATIA este un stalp imporatant al generatiei viitoare si “noi” suntem cei care o HRANIM prin ceea ce facem. In acest “noi” includem minunatele cadre didactice, ONG-uri ce activeaza in educatie si companii ce aleg sa contribuie cu resurse alocate educatiei.

Asa incat, chiar si in conditiile neprevazute din acest an afectat de pandemia COVID 19, daca ai dorinta de a te implica, orice este posibil. Cei de la HP Romania ne-au aratat ca Se Poate – mai ales pe timp de pandemie – sa ajuti copii dezavantajati socio-economic din zonele rurale.

La inceputul lunii mai am fost contactati de un reprezentant din echipa Corporate Social Responsibility al companiei HP Inc. Romania si am povestit despre idea lor de campanie Back to School prin care o parte din angajatii companiei HP Romania au achizitionat si au trimis rechizite unor copii din familii cu posibilitati financiare reduse.

Asociatia Lume Buna a fost mediator intre initiativa companiei HP Romania si 2 scoli foarte active si implicate in proiectele noastre de educatie prin creativitate: una din comuna Piscu, judetul Galati si cealalta din Sinca Veche, judetul Brasov.

Cei 50 de copii beneficiari au scris scrisori in care au descris nevoia lor de rechizite pentru inceputul unui nou an scolar. Asociatia Lume Buna a primit si transmis aceste scrisori catre HP Romania care le-a distribuit angajatilor pentru a cumpara cele necesare copiilor. Odata incheiate achizitiile, au fost puse in pachete si livrate catre cele 2 comunitati.

“Si totusi exista Mosul… Traditia spune ca Mosul vine in Ajun, dar copiii de la Sinca Veche si-au pus ghetutele in ajunul anului scolar si culmea, au primit daruri. Si ce daruri… tot ce are nevoie un scolar de top. Abia si-au putut ridica pachetele. Unii au apelat la mamici, bunici si bucurie mare in familii, ca doar nu e de colea sa economisesti vreo cateva sute bune de lei pentru alte cheltuieli. Numai ,,Lume Buna”putea sa faca asa ceva, nu degeaba si-au dat numele acesta. Larisa Popescu, presedinta asociatiei, a rugat pe mosul darnic (HP Romania)  sa vina mai devreme. Scrisorile copiilor au lovit drept in inima adoratului si l-a facut pe acesta sa isi cheme ajutoarele si sa se apuce de treaba, fiecarui copil trimitandu-i tot ce si-a dorit. Treizeci si opt de pachete, frumos ambalate au fost descarcate la Scoala Gimnaziala ,,Gheorghe Sincai”, Brasov. Ce sa mai spui? Te bucuri si bucuria o exprimi prin cuvant sau o inimioară desenata din adancul fiintei tale.” – ne spune cu entuziasm si recunostinta dna. Elena Spiridon – profesor coordonator al CLUB CELS Sinca Veche Brasov – implicata in proiectele asociatiei Lume Buna inca din 2013.

“Va transmitem prezenta scrisoare de mulțumire ca semn de apreciere și respect pentru felul in care v-ați implicat și pentru faptul ca ati reușit sa aduceți mii de zambete pe chipurile copiilor noștri. Prin daruirea si deschiderea de care ati dat dovada, ati reușit sa aduceti un strop de bucurie in sufletele elevilor noștri, care au fost profund emoționați si bucurosi la primirea darurilor, respectiv a rechizitelor solicitate ii scrisorile lor.

In numele membrilor Clubului Activ Cels al scolii Gimnaziale ”Dimitrie Luchian” Piscu, Galati, va adresam sincerele noastre mulțumiri pentru tot ce ati facut pentru copiii nostri.” – mesaj transmis de dna. Ana Maria Petrea – coordonator al activitatilor CLUB CELS Piscu Galati – implicati in proiectele noastre din 2015.

Iata cateva ganduri ale parintilor :

,,Pachetul primit a insemnat mult pentru ca s-a gandit cineva neasteptat la noi”
,,Pentru mine, ca mama, a contat foarte mult, deoarece am trei copii si e foarte greu sa asigur cele necesare scolii”
,,Un gest frumos din partea celor ce ne-au trimis, o mare bucurie pentru copii si pentru noi, parintii”
,,Am fost foarte incantati ca s-au oferit cadouri si fratilor din casă, pentru care multumim!”
,,Ajutorul acesta l- am simtit ca pe dragostea lui Dumnezeu pentru  creatia lui”

Vom incheia prin cuvintele dnei profesoare Elena Spiridon:

“Cum putem multumi? Invatand copiii sa cresca in lumina cunoasterii, a credintei, a valorilor autentice, ca atunci cand vor fi mari sa daruiasca la randul lor.”

Evenimentul anual dedicat profesorilor CELS – ediția a VI-a

Pentru al 6-lea an consecutiv, luna iulie a venit cu...