Școala Gimnazială ”Alexandru Vlahuță”
Elevi beneficiari: 160 elevi
Grupă învăţământ: Primara si gimnaziala
Profesor coordonator: CREANGĂ ALINA ALEXANDRA Telefon: 0748396423 Adresă e-mail: alina.creanga29@gmail.com Adresă școală: str. Principală, ALEXANDRU VLAHUȚĂ, VASLUI

Despre scoala

Școala Gimnazială ”Alexandru Vlahuță” Alexandru Vlahuță, Vaslui

Satul, centru de comună, poartă această denumire din preajma sărbătorii centenarului naşterii scriitorului, înglobând fostele sate Pătrăşcani și Pleseşti.

Prima școală a fost Școala Pătrășcani unde învățau copiii din satul Pleșești și Pătrășcani. În anul 1950 s-au unit cele 2 sate cu actuala denumire. Școala funcționa într-o casă închiriată și avea 2 învățători, 60 de elevi.  Din anul 1957, treburile încep să meargă mai bine,  școala având un local nou,  învățător calificat

După cel de-al doilea război  mondial se înființează ciclul gimnazial de 3 ani, apoi de 4 ani.

Între anii 1972-2007 a funcționat și prima treaptă de liceu ( cls. IX-X).

În prezent școala poartă denumirea marelui scriitor, fiu al satului Alexandru Vlahuță.

Număr de elevi: 160

Activitatea de instruire a elevilor se desfășoară intr-un local format din 8 săli de clasă și un laborator de informatică. Școala nu are sală de sport.

Dorim pentru unitatea noastră de învățământ 2 table interactive (o tablă în laboratorul de informatică și una pentru o sală de la învățământul primar). Oricât am economisit din bugetul școlii nu am reușit achiziționarea acestor table.

Elevii provin din familii cu situații financiare precare.

De ce avem nevoie de aceste resurse:

Elevii provin din familii cu situații financiare precare.   Și copiii din mediul rural au dreptul la educație folosind tehnologia ”de astăzi”.

Cu ce resurse poti ajuta

Pentru a dona resurse prin echipa Asociaţiei Lume Bună e nevoie să fii persoană juridică. Dacă eşti persoană juridică, mai ai doar un pas. Te rugam să apeşi butonul de mai jos şi să îţi faci cont.

Vreau să îmi fac cont

Dacă nu eşti persoană juridică, dar vrei să ajuţi cu resurse, te rugăm să completezi formularul de mai jos. Te vom pune în legătură directă cu unul din profesorii coordonatori şi vei fi contactat direct de către un reprezentant al şcolii.

Ești la un click distanță de a motiva un copil să rămană la școală. Donatia cu cardul dureaza 3 minute și are un impact pe termen lung în educație.

Doneaza bani

Donatii ROC

RON

Alege suma

Personal Info

Suma donata: 100,00 RON

Doneaza prin transfer bancar

Donând bani vei contribui la o educație mai bună pentru copiii defavorizați din mediul rural și pe termen lung devii partenerul nostru în creșterea motivaţiei în procesul de învățare și reducerea abandonului școlar. Ajutorul tău contează și face o diferenţă în viața unui copil, a unei familii, a unei comunități, a unei ţări.

Donaţia prin transfer bancar se face în contul Asociației Lume Bună
CUI 25261770
IBAN : RO88RZBR0000060014449093, Raiffeisen Bank.

Istoric

Nu exista donatii finalizate.
Nu exista donatii pentru aceasta scoala.

Reprezinți o companie și vrei sa ajuți?

Înscrie-te în platformă și contribuie cu sprijin pentru educație. Şi tu poţi creşte motivaţia copiilor din mediul rural.

Creeaza cont

Reprezinți o școală din rural și dorești sprijin?

Înscrie-te în platformă și spune-ne ce nevoi de resurse are școala în care predai. Împreună contribuim la creșterea motivației.

Creeaza cont

Vrei să vezi toate nevoile active din platformă?

Apasă butonul de mai jos şi vei fi direcţionat către un tabel cu toate nevoile active din platformă.

Vezi toate nevoile

Statistici &
Studii

23%