0721621327 contact.lumebuna@gmail.com Aleea Izvorul Oltului, bl 33, sc2, etaj 5, ap 097

Despre Proiectul GEN Z 2.0

In perioada ianuarie - iunie 2019, 12 elevi de liceu din Bucuresti invata, alaturi de Scoala de Valori si Asociatia Lume Buna, cum sa devina arhitectii propriei vieti si co-creatori in procesul de invatare. Elevii vor construi “curriculum-ul” unei scoli ancorate in prezentul lor prin materiale regizate, filmate si editate chiar de ei. Clipurile rezultate vor fi structurate pe trei domenii - de scoala, de viata, de viitor – si vor fi distribuite catre alti mii de elevi pe platformele online de socializare.

Pentru cine?

``In sfarsit o problema este pe cale sa fie rezolvata, iar solutia suntem noi, Generatia Z. Suntem noi, sunteti voi, sunt toti cei care vor o schimbare. Sunt toti cei care vor sa fie toleranti si sa accepte egalitatea de sanse. Sa fim cu totii informati, iar GEN Z 2.0 o sa fie gata sa va asculte. Proiectul este adresat tuturor liceenilor si nu numai, acelor persoane open-minded care vor sa acorde sansa noii generatii. `` echipa de liceeni

Cum?

``Ne-am unit 12 persoane cu acelasi scop: sa facem o schimbare. Cum facem asta? Punem cap la cap idei, ne exprimam opiniile, dam si primim feedback, asftel incat vocea fiecaruia devine vocea unei generatii. Toate acestea se realizeaza prin aprofundarea informatiilor pe care le primim din training-uri si pe care apoi le transmitem mai departe intr-un mod creativ. `` echipa de liceeni

Prin ce?

``In cadrul proiectului vrem sa facem o schimbare, sa raspandim dorinta de inovatie si resurse in mintile copiilor si adolescentilor deopotriva. Prin videoclipuri si sketch-uri sa ii ajutam la problemele de la scoala, pregatire pentru viitor prin exemple si situații comice din care pot invata.`` echipa de liceeni

Textele de mai sus (Pentru cine, Cum, Prin ce) au fost realizate in totalitate de echipa celor 12 liceeni in cadrul atelierelor organizate si mediate de Asociatia Lume Buna si de Scoala de Valori.

GEN Z 2.0 in imagini

Say GEN Zzzzz!

GEN Z 2.0 in cuvinte

Afla mai multe despre povestea lor!

Scoala De Valori - Organizator Partener

Scoala de Valori este o organizatie non-guvernamentala moderna a carei viziune este transformarea Romaniei intr-o societate bazata pe valori. De aceea, ghidata de valori, isi propune sa creeze pentru tineri contexte pentru reflectie personala, agilitate si alfabetizare digitala. Scoala de Valori considera ca este imperativ sa-i dezvete, si sa-i ghideze cu atentie, sa-i reinvete cum sa se auto-valorizeze, sa devina autonomi si sa ia decizii pe picioarele lor. Scopul ONG-ului este sa dezvolte caractere puternice pentru viitor prin crearea unei comunitati de adolescenti si tineri autonomi, care actioneaza cu responsabilitate si etica. Ofera tinerilor experiente de formare a caracterului prin ateliere de valori, interactiuni cu modele pozitive, programe de dezvoltare personala, fiindu-le ghid in procesul de construire a caracterului si in cel al descoperirii de sine.

Initiator proiect: Larisa Popescu, presedinte Asociatia Lume Buna